Akt ett - vem
Akt två - vad
Akt tre - varför
Sök
Meny
Nu på:
Det här är början på...
För att kunna spara och använda dina mått när du handlar hos oss så behöver du logga in på ditt konto. Om du inte redan har ett konto hos oss så behöver du skapa ett för att använda våra tjänster.
Språk och leverans
Välj språk
Välj leveransplats
1790kr
*1-14 tecken, inga specialtecken förutom "." och "-" är tillåtna.
Vår måttsydda crew neck i taupe merino. De mjuka tyget ger plagget en naturlig stretch och ökad bekvämlighet. Lämplig för användning året runt tack vare tygets tjocklek och ullens fina egenskaper. Designad med en raglan axel och muddar för ett ledigt och bekvämt uttryck.
Bär den med ett par linne byxor och en shirt jacket för ett vasst men ledigt uttryck. Vi gillar även att bära den under en brun kostym för ett mer dressat uttryck, perfekt till en middag. Garnet är ett 1-ply merino garn (naturligt resistent mot fläckar och odör), från Italienska Tollegno. Våra stickade plagg produceras i en liten familjeägd ateljé med årtionden av erfarenhet av hantverk och excellens. Deras kunskap kombinerad med en 3D-sticknings metod möjliggör vår söm-lösa konstruktion för maximal komfort.
Passformsgaranti
Alla våra kläder är måttsydda unikt för dig och kommer därför med en passformsgaranti. Du kan läsa mer om garantin här
Unikt skapade för dig
Vi producerar bara de plagg du faktiskt köper och gör det med unik design och en fantastisk passform för just dig. Bra för dig och ännu bättre för miljön.
Medlemsförmåner
Genom vårt lojalitetsprogram får du alltid kickback när du handlar hos oss eller när du utför handlingar som hjälper oss att växa vår gemenskap. Du kan läsa mer om hur du tjänar ihop Giallo coins på ditt konto.
Kemtvätta så lite som möjligt. Eftersom att kemikalierna i kemtvätten också dödar de naturliga oljor som ger fibern sina fina egenskaper kommer plaggets livslängd påverkas. Vi rekommenderar att du tvättar dem hemma, både bättre för plagget och miljön.
Häng upp dina plagg efter användning, helst under natten.
För att inte plaggen ska krympa i tvätten bör du använda ullprogrammet eller handtvätt. Tvätta inte i mer än 30°C.
Håll dina plagg vikta mellan användningar, och inte upphängda på en galge. Den stickade kvaliteten kommer hänga ut sig och bli deformerad.
Lägg ceder trä i garderoben eller använd ceder spray för hålla mal och annat otrevligt borta.
När man börjar använda sitt kashmir-plagg ör det vanligt att överblivet material eller ”pilling” bildas. Efter 2-3 tvättar kommer kommer garnet ha släppt ifrån sig allt, under tiden tar. Man bort allt överblivet material med en av våra ullkammar.
Det finns inga recensioner än.
Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *
Din recension *
Namn *
E-post *
Spara mitt namn, min e-postadress och webbplats i denna webbläsare till nästa gång jag skriver en kommentar.
Din varukorg är för närvarande tom.
Gå tillbaka till butiken